Hakkımızda

Filiz Akçam; temizliği , yemekleri, misafirperverliği ile, Ömer Akçam da yaylaevinde konuşturduğu ahşap işçiliği ile beğeninizi kazanacağının garantisini veririz. 

Filiz Akçam

 

1956 İstanbul doğumlu olan Filiz hanım, evli ve 3 çocukludur. Ailesi Çamlıhemşin'li olup babasını erken yaşta kaybetmiş, çocukluğunu ve gençliğini Çamlıhemşin'de zorlu şartlarda geçirmiş, kaçarak evlenmiş renkli bir kişiliğe sahiptir. Çocuklarının eğitimini tamamladıktan sonra kendi işletmesini kurmak için yavaş ve emin adımlarla ilerlemiştir. Eşi Ömer Akçam'ın da desteği ile önce ev olarak inşa edilen yapıda çevreden gelen taleplerle birlikte pansiyonculuk faaliyetine başlamıştır. Ufak ufak başladığı işte şimdi ufak bir de kafe işletmesi ile birlikte faaliyetini sürdürmektedir.

 

Filiz hanım ilkokul mezunu olmasına rağmen çok yönlü kişiliği ve kendine özgün yöresel yemekleri ile gelen misafirlerin takdirini ve beğenisini almıştır. Genel olarak zorlu hayat koşullarında mücadele kabiliyeti kolay görünmesine rağmen çeşitli zorlukları bulunan bu işi de hakkıyla devam ettirmesini ardından geliştirmesini sağlamıştır. Müzik, ingilizce, bilgisayar alanlarında eğitim alarak kendini geliştirmeye çalışmış en son girişimcilik kurslarına da katılarak gençlere örnek olmayı başarmış, 40 yaşından sonra ehliyet almış, farklı yerler görmeyi seven bir kişiliğe sahiptir. 

 

Pokut yaylasında 2002 yılında yaylaevinin eşi tarafından yapılması ile birlikte ufak çaplı yakın akraba gruplarını ağırlayarak başladığı faaliyeti pansiyonculuğa dönüştürmüştür. 2007 senesinde evinde Ayşe Arman'ı ağırlaması ile ve Ayşe Arman'ın yaylaevini Hürriyet gazetesi sayfalarına taşıması ile gelen misafr sayısında önemli bir artış sağlanmıştır. Bu konuda Ayşe Arman'a teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Hatta sezon içerisinde yoğun talep neticesinde kendi evinde de misafir ağırlamaya başlamıştır. Ardından Çamlıhemşin Konaklar mahallesinde bulunan evinde yine talep üzerine 30-40 kişilik gruplara sunduğu yemek hizmetinin verdiği cesaretle (Tema Vakfı'na teşekkür ederiz) kendi kafe işletmesini kurmak adına girişimlerde bulunmuştur. Eski adıyla Çaynig olan yerin kapanmasının ardından Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Yerini açarak faaliyetine devam etmiştir. (Bukla Tur'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.) Şu anda yeni yerinde (Konaklar mahallesi Jandarma Yanında eskiden mandıra olarak işlettikleri yeri tadilat yaparak) hizmete başlamıştır. 

Filiz Akçam ve Ömer Akçam 

​

Her ikisi de yetim büyümüş bu iki insanın evlilik hikayeleri de dinlemeye değer, tam bir sevdaluk hikayesidir. Bu hikayeyi de artık geldiğinizde Filiz hanımın kendi ağzından dinleyebilirsiniz.