Kaymaklı Muhlama:

Muhlama, mıhlama ve kuymak gibi Karadeniz'in değişik yörelerinde farklı isimleri vardır. Kimisi mısır unu, kimisi normal un, kimisiyse peynir ekler; kimisi de terayağı, süt ve kaymağı ön planda tutup hiç un eklemez. Burada önemli olan güzel muhlama için iyi eriyebilecek peynir bulmak. Kimisi çeçil peynirinden, kimisi köy peynirinden yapar. Biz kolot (golot-golat-koleti) peyniri tercih ediyoruz. Refika Hanım'da bu peynir tercih ettiğini belirtmiş yazısında. Bu peynirin en önemli özelliği ocağa koyduğunuzda bir dakikada kendini bırakması.

Muhlama ve kuymağın farkının ne olduğu yöremizde tartışılan bir konudur. Refika Hanım'ın araştırmasını esas alarak anlatmaktan sakınca duymuyoruz. Pişirme tekniği açısından benzer özellikler gösterir, yani her ikisi de un ve yöreye has peynir, tereyağı veya kaymakla yapılır. Bir genelleme yapılırsa; kuymakta hakim malzeme yağın fazlalığı ve mısır unuyken, muhlamada peynir daha baskın bir tattır. Çoğu zaman tereyağı yerine kaymakla da yapılır. Her tarifte bazı istisnalar olduğu gibi bizim yaptığımız muhlamada da var. Mısır unu yerine kullandığımız buğday unu ve kattığımız yumurta. Bir de yöremizde pol adı verilen dağ soğanı, sizlerin frenk soğanı olarak bildiğiniz bir otu muhlamamıza katıyoruz. Filiz Hanım usulü olarak ifade etmekde sakınca duymuyoruz.

Malzemeler:

Bir çorba kaşığı kaymak, bir çorba kaşığı un, bir buçuk çay bardağı süt, 160 gr kolot peyniri, bir yumurta, bir buçuk çorba kaşığı tereyağı, bir tutam dağ soğanı (frenk soğanı).

Hazırlanışı:

Bir çorba kaşığı kaymak ve bir çorba kaşığı un tavada karıştırılarak eritilir. Ardından bir buçuk çay bardağı süt eklenilerek beşamel sos kıvamına getirilir. 160 gr kolt peyniri ince şeritler halinde doğanır. Peynirler tavaya eklenerek çevire çevire karıştırılır. Peynir tamamen eridikten sonra yumurta eklenir ve hafifçe karıştırılır. Daha fazla peynir tadı almak isterseniz yumurta koymayabilirsiniz. Son olarak bir buçuk çorba kaşığı tereyağı ayrı bir tavada hafif yakıp almaya yakın bir tutam dağ soğanı eklenir. Bir dakika bekledikten sonra tereyağı muhlama üzerinde gezdirilir. Sıcak servis edilir ve yöresel olarak ekmekler bandırılarak yenir. Ufak bir ayrıntı da muhlama yaptığınız ve tereyağı yakmak için kullandığınız tavaların bakır olmasını öneririz. Dolapta muhafaza edilip yemek istediğinizde ısıtabileceğiniz, kısa zamanda hazırlanması malzemelerinin kolayca ulaşılması nedeniyle kurtarıcı özelliği vardır. Turşu kavurma ve mısır ekmeği ise ayrılmaz yandaşlarıdır.

Etiketler:

Öne çıkanlar
Yeni yazılar
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by  Pokut Yaylaevi. Proudly created with Wix.com

Bizi arayın:

​90-0530-228-6620; 90-537-387-7496