Mısır Ekmeği

Rekifa Hanım'ın güzel anlatımından yararlanacağız gene. Genelde yapılan mısır ekmeklerinde ya mısırın garip acısı ekmeğe çıkar ya da ekmek kafa yaracak sertlikte olur. Refika Birgül, Filiz Hanım'la deneyimlediği mısır ekmeği tarifinde, süt mısırından çekilmiş unla yapılan mısır ekmeğinin farkını ortaya koymuş. Doğrusu yörede bu farkı anlamak pek mümlün olmuyor. Mısır ununu suyla ıslatırken soğuk su kullanırsanız mısır parçaları suyu adam gibi çekmez, oysa kaynar suyla ıslattığınızda aynı bulgur gibi şişip içine alır.

İdeal mısır ekmeğinin birkaç püf noktası var. Kullanılan suyun kaynar dereceye yakın, hamurun da biraz cıvık kıvamlı olması en önemlileri. Tabii kullanılan mısır ununun da etkisi büyük. Yöresel ve kavrulmamış tercih ederseniz sonuç her zaman daha iyi olacaktır.

Malzemeler:

500 gr mısır unu, 150 gr kaymak, birer tatlı kaşığı şeker, tuz ve yarım çay bardağı zeytinyağı ve bir paket kabartma tozu ile yeterli miktarda kaynar su (yaklaşık 650 ml).

Hazırlanışı:

Malzemeler karıştırılarak, üzerine yaklaşık 650 ml kaynar su eklenir, bir kaşıkla karıştırılarak mısır ununun açılması sağlanır. Hamur beyaz una göre akışkan olmalıdır. Aksi takdirde ekmeğin üzeri pişerken çatlayacaktır. Uygun ebatta (tercihe kalmış) bir kap yağlanır ve 200 derecelik fırında kalıplar beş dakika ısıtılır. Isınmış kalıba hamur karışımı dökülür. böylece alt kısım daha çıtır olacaktır. Fırının orta rafında, 40 dakika pişirilir. Üzerini daha çıtır yapmak isterseniz son beş dakika fırının üst rafında, ızgara modunda pişirebilirsiniz.

Etiketler:

Öne çıkanlar
Yeni yazılar
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by  Pokut Yaylaevi. Proudly created with Wix.com

Bizi arayın:

​90-0530-228-6620; 90-537-387-7496